اطلاعات عمومی و تصاویر مرتبط

پلی استیشن | PlayStation

پلی استیشن ، Play Station ، کنسول بازی سونی پلی استیشن ، درباره پلی استیشن ، خرید پلی استیشن ، قیمت پلی استیشن ، پلی استیشن 4 ، پلی استیشن 5 ، تاریخچه پلی استیشن ، بازی پلی استیشن

تاریخچه کنسول بازی سونی (Sony Playstation) و روند تکامل آن تا به امروز.

 

کنسول بازی پلی استیشن PS One PS4 1 640x400 پلی استیشن | PlayStation
کنسول های بازی پلی استیشن PS & PS4 

 

کنسول بازی پلی استیشنSony PlayStation”  که در تلفظ آمیانه و یا بازاری شامل واژگانی از جمله “دستگاه بازی سونی” ، “پِلِی1 (پلی + نسخه مدل مورد نظر)” ، بازی سونی، کنسول سونی…. جهت نامیدن آن استفاده می شود و در بازار جهانی از آن به اختصار PS که مخفف (PlayStation = ایستگاه بازی) یاد می شود، دارای پیشینه و داستانی مختص خود است و راهی طولانی تا رسیدن به جایگاه کنونی را طی نموده که توانسته است این چنین در بین تمام افراد با تنوع سنی مختلف شناخته شود.

کنسول بازی پلی استیشن حد و مرزی برای سن و سال و جنسیت نمی شناسد، جغرافیا نمی شناسد و بیشتر انسان ها بر روی این کره خاکی حداقل نام این وسیله بازی و سرگرمی پر هیجان را یک بار شنیده اند! چه بسا که بسیاری با ان زندگی می کنند.

 

تاریخچه پلی استیشن  / PlayStation

در ابتدا و اواخر دهه 80 میلادی کمپانی سونی با  نینتندو که بیشتر در زمینه بازی های ویدئویی فعالیت داشت جهت ساخت لوح فشرده برای کنسول های نینتندو اقدام به همکاری مشترک نمودند که پس از چندی این اقدام نا فرجام ماند.

لازم به ذکر است در آن زمان نینتندو از حافظه های فلاپی برای کنسول های خود استفاده  می نمود.

چند سال بعد و اوایل دهه 90 یکی از اعضا سونی و سابق بخش سرگرمی و بازی های رایانه ای کمپانی سونی  “Sony Computer Intertaiment”  آقای کن کوتاراگی که متولد ژاپن و شهر توکیو بود ایده طراحی و تولید کنسول بازی سونی را بازگو نمود. وی در ابتدا در ضمینه چاپ فعالیت داشت ولی پس از مدتی  با تحصیل در رشته الکترونیک و پایان دانشگاه در کمپانی سونی استخدام گردید.

 

امروزه از کن کوتاراگی به عنوان پدر  پلی استیشن یاد می شود!

 

رونمایی از اولین پلی استیشن

PSX / PS One

شنبه 12 آذر ماه سال 1373 مصادف با Des/3/1994 روزی بود که کمتر کسی می توانست تصوری از آینده کنسول های بازی سونی، محبویت فراگیر، فروش جهانی و دستیابی به رکورد های متعدد، کسب موفقت و تکاملی در این حد  تا به امروز را برای آن تصور نماید در تاریخ فوق از اولین دستاورد افتخار آفرین کمپانی سونی تحت عنوان “PSX” در ژاپن رو نمایی شد

تصویر زیر اولین  پلی استیشن ساخت سونی و دسته بازی فابریک این کنسول می باشد:

PS One 1 400x400 پلی استیشن | PlayStation
اولین کنسول بازی سونی در سال 1994 / PlayStation

سونی حدود یک سال بعد یعنی29 سپتامر 1995 (جمعه 18 شهریور ماه 1374) در آمریکای جنوبی و 20 روز بعد در اروپا اقدام به عرضه کنسول بازی 32 بیتی خانگی PlayStation نمود.

یکی از وظایف اولین پلی استیشن کمپانی سونی در دهه نود میلادی در هم کوبیدن اقتدار نینتندو 64 بود که در این ماموریت کمپانی سونی را سربلند کرد تا جایی که پس از 9 سال و 6 ماه پس ازعرضه بیش از 100 میلیون دستگاه از آن به طرفداران خود در سراسر جهان موفقیت کاملی در نسل پنجم بازی های رایانه برای کمپانی سونی بود. یکی از علل برتری یافتن سونی نسبت به نینتندو حرکت به سمت فن آوری جدید و هم سویی با تکنولوژی بیشتر از رقیب خود یعنی نینتندو بود. برای مثال نینتندو جهت استفاده از بازی های خود از سیستم قدیمی و محدود کارتریج و پلی استیشن از لوح فشرده (CD) بهره می گرفت که محدودیت کمتری برای ساخت بازی های با کیفیت داشت.

پس از چند سال از عرضه اولین نسخه نمونه ارتقا یافته آن با نام PS1 و تغییر رنگ از خاکستری به سفید وارد بازار و فروش آن تا زمستان 2004 ادامه یافت.

 

تصویر ورژن دوم پلی استیشن با نام  PS1:

کنسول بازی Sony PS One 400x400 پلی استیشن | PlayStation
کنسول بازی Sony PS One که 6 سال پس از رونمایی از کنسول اول سونی یعنی PlayStation وارد بازار شد

 

پلی استیشن1 و کلا نسل اول کنسول بازی سونی برای متولدین دهه 50 و خصوصا 60 دارای بیشترین خاطرات از بازی های ویدئویی همچون آتاری  می باشد.


 

دسته پلی استیشن | PlayStation Controller

دسته بازی کنسول بازی سونی پلی استیشن

دسته پلی استیشن 400x400 پلی استیشن | PlayStation
دسته پلی استیشن  / PS 1 Controllers

دسته های پلی استیشن / PlayStation Controllers اولین بخش این وسیله است که گیمر قبل از شروع بازی با آن تماس دارد و در مدت بازی که ممکن است ساعت ها به طول انجامد دائما با این قسمت مهم در تماس مستقیم است. به همین جهت همیشه بخش کنترلر “Controller” ویا به عبارتی دسته بازی کنسول یکی از بخش های مهم و مورد نقد این وسیله سرگرمی بوده و نظر منتقدان را به خود جلب می نماید

دسته بازی دوال شاک DualShock 1998 400x400 پلی استیشن | PlayStation
دسته بازی دوال شاک در سال DualShock” 1998″ از طریق سیم به کنسول بازی متصل می شد.

 

دسته بازی پلی استیشن / PlayStation Controller  نیز خود داستان و سیر تکاملی ویژه خود را دارد تا جایی که در اولین نسل از PlayStation  در سه مرحله دسته بازی دچار تغییرات شد تا جایی که سری سوم دسته در سال 1998با نام دوال شاک “DualShock”  وارد بازار و از چنان محبوبتی برخوردار گردید که تا به امروز تا حدود زیادی ظاهر و عملکرد خود را حفظ نموده و بی نیاز از تغییرات بنیادی بوده است.

 


 

پلی استیشن 2 / PlayStation 2

خبر ساختش در اسفند ماه 1374 (مارس 1999) داده شد. دومین کنسول بازی سونی یعنی پلی استیشن 2 / PS2 در سال 2000 در ژاپن و پس از آن در آمریکای شمالی عرضه و  با رکورد فروش بیش از 155 میلیون دستگاه تا سال 2012 به میدان رقابت آمد.

کنسول بازی Sony PlayStation 2 سری اول 400x400 پلی استیشن | PlayStation
کنسول بازی Sony PlayStation 2 سری اول

این کنسول نیز از وجود رقبای سر سختی همچون ایکس باکس، سگا و نینتندو بی نسیب نبود که البته باز هم از این جدار سر بلند بیرون آمد  و تا سال 2006 با فروش بیش از 102 میلیون دستگاه به کار خود ادامه داد. از نکات برجسته این کنسول استفاده از دیسک DVD  بجای CD است.

در تصویر زیر دو نسخه PS2 سری اول (رونمایی سال 2000) و PS2 Slimline (رونمایی سال 2004) را که پس از آن ارائه شد مشاهده می نمایید:

تفاوت ظاهری پلی استیشن 2 و پلی استین 2 اسلیم لاین 400x400 پلی استیشن | PlayStation
Playstation 2 & Playstation 2 Slimline دو نسخه مختلف پلی استیشن 2

نکته ای که در مورد پلی استیشن 2 / PlayStation 2 وجود دارد این است که عرضه این کنسول بازی تا سال 2013 و پیش از خبر تولید و عرضه نسخه بعدی “PS3” ادامه داشت و این یکی از طولانی و موفق ترین رکورد های فروش یک کنسول بازی ویدئویی توسط سونی بود که 13 سال به طول انجامید

قابلیت هایی که سری PS2 از آنها بهره مند و باعث افزایش راندمان، پر طرفدار شدن و در نتیجه رونق بازار آن در سطح جهانی شد شامل:

 

 • CPU 300MHz
 • رم 32MB
 • حافظه 40 گیگا بایت
 • گرافیک 150 MHz
 • قابلیت بازی آنلاین
 • سیستم پخش صدای دالبی دیجیتال / Dolby Digital Sound System
 • درایور لوح فشرده CD / DVD
 • فروش کلی 155 میلیون دستگاه!!

 


پلی استیشن 3 | PS3

پی اس 3 PS3 سری اول 400x400 پلی استیشن | PlayStation
پلی استیشن 3 معمولی

PlayStation 3  و یا همان پی اس 3 خودمان از جمله نسخه هایی از کنسول بازی سونی بود که پس از جای گزین شدن با نسل قبلی خود یعنی PS2 تمام انتظارات طرفداران را براورده کرد و تغییراتی که نیاز داشت تا با دنیای مدرن بازی های رایانه ای همراه باشد در آن بوجود آمده بود.

شروع رسمی عرضه PS3 در 11 نوامبر 2006 ( 20 آبان 1385) در ژاپن و چند روز بعد در آمریکا و سپس در اروپا و استرالیا بود. البته رونمایی و خبر تولید این محصول جذاب کمپانی ژاپنی سونی حدود یک سال قبل از آن و در سال 2005 در نمایشگاه اکسپو 2005 منتشر شده بود.

دوران فعالیت و اوج فروش کنسول PS3 همزمان با فروش کنسول بازی Xbox 360 و Nintendo Wii به عنوان نسل هفتم بازی های ویدئویی بود.

 

PlayStation 3 / سونی پی اس 3  اولین کنسول بازی تولید شده از برند سونی است که با لوح فشرده Blue-Ray کار میکرد که این قابلیت باعث افزایش کیفیت و تغییر اساسی در کیفیت تصویر و قابلیت های سخت افزاری این کنسول فوق شد. برخورداری از پورت HDMI یکی از این ویژگی ها برای پی اس 3 است.

 

PS3 Slim / پلی استیشن 3 اولین کنسول سونی است که با آن از سرویس بازی های اجتمایی سونی (Sony) پرده برداری شد. در سپتامر 2009 از نسخه اسلیم پی اس 3 رونمایی شده که تفاوت های ظاهری از جمله وزن و ضخامت کمتر نسبت به نمونه اصلی و اولیه PS3  داشت  و دیگر قادر به استفاده از بازی های PS2 نیز نبود. پلی استیشن 3 اسلیم در 24 ساعت اول رونمایی خود بسیار عالی عملکرد و توانست رکورد بیشترین فروش در سایت آمازون را از آن خود کند. البته مصرف پایین تر انرژی در نتیجه دمای پایین دستگاه در زمان اوج استفاده و صدای کم این مدل نیز بر استقبال از آن بی تاثیر نبود.

 

PS3 Super Slim نسخه سوم و نهایی PS3 با نام Sony PlayStation Super Slim  بود که در سال 2012 وارد بازار شد که باز هم با نمونه قبلی خود دارای تفاوت هایی ظاهری مختصری بود. وب سایت CNET که از معتبر ترین تارنما های آمریکایی و فعال در ضمینه معرفی تکنولوژی به پلی استیشن 3 سوپر اسلیم 4 ستاره از 5 اعطا نمود که عالی محسوب می شود.

اولین کشوری که عرضه رسمی کنسول PS3 بصورت رسمی به کار خود پایان داد کشور نیوزلند در تاریخ 29 سپتامر 2015 بود یک سال بعد نیز در امریکا و پس از آن ژاپن عرضه آن متوقف و در نهایت تولید این کنسول پر طرفدار پایان یافت.

 

در تصویر زیر سه نسخه از سری PlayStation 3 بهمراه تاریخ عرضه را مشاهده می نمایید:

سه نسخه متفاوت پلی استیشن 3 294x400 پلی استیشن | PlayStation
PlayStation 3 / PS3 Slim / PS3 Super Slim

PS3 / پلی استیشن سه:

 • تارخ عرضه و اتمام تولید: 2006 – 2017
 • تعداد فروش جهانی: 80 میلیون دستگاه!!
 • درایور لوح فشرده: DVD / Blue-Ray
 • سی پی یو : 3.2 GHz
 • حافظه داخلی: ساتا 2.5 اینچ با ظرفیت های مختلف (حد اکثر 500 گیگا بایت)
 • گرافیک: 550 MHz
 • دسته بازی: دوال شاک 3 / DualShock 3

 


پلی استیشن 4 | PS4

Sony PlayStation 4

 

دستگاه کنسول بازی ویدئویی پلی استین 4 400x400 پلی استیشن | PlayStation
PS4

 

آیا به دنبال ماجراجویی و هیجان بی نهایت هستید؟ آیا طرفدار رقابت در بالا ترین سطح خود هستید؟

PlayStation 4 جدید ترین ساخته کمپانی سونی در بخش کنسول های بازی و سرگرمی تامین کننده تمامی نیاز های بازی از نوع ویدئویی می باشد. تنوع بیشمار گیم ها (بازی) در کنار کیفیت بالای نمایش و امکانات جانبی این سخت افزار همچون عینک واقعیت مجازی، دوربین و هدفون ویژه بازی برای غرق شدن گیمر در دنیای وسیع بازی های ویدئویی تاثیر مستقیم داشته است.

PlayStation 4 پرچم دار نسل هشتم کنسول های بازی ویدئویی خانگی سونی می باشد که از طرف این تولید کننده جایگزین نسل قبلی خود یعنی دستگاه بازی سونی پلی استیشن 2 شد. اولین عرضه سری PS4 در آمریکا در تاریخ 15 نوامبر 2013 (24 آبان 1392) بود و پس از آن به ترتیب در اروپا، استرالیا و ژاپن رونمایی و عرضه گشت.

 

سه نسخه مختلف کنسول PS4

کنسول بازی سونی پلی استیشن 4 از زمان رونمایی خود تا به امروز ( July 2018) در سه ورژن مختلف تولید و روانه بازار شده است که در ادامه شرح می دهیم:

 

کنسول های بازی پلی استیشن 4 معمولی اسلیم و پرو 667x400 پلی استیشن | PlayStation
کنسول های بازی پلی استیشن 4 معمولی اسلیم و پرو

PlayStation 4 اوریجینال (سری اول) که دارای ابعاد 275*53*305 میلیمتر همچنین وزن 2.8 کیلوگرم (حافظه 500GB) تاریخ عرضه: Nov 2013

 

PlayStation  4 Slim که نسخه دوم و ابعاد 265*39*288 میلیمتر و وزن 2.1 کیلوگرم (با دو ظرفیت حافظه 500GB و 1TB) تاریخ عرضه 500 گیگا بایت: Sep 2016 / تاریخ عرضه 1ترا بایت: Apr 2017

 

PlayStation 4 Pro  ورژن سوم و دارای سایز 295*55*327 و وزن  3.3 کیلوگرم  (حافظه داخلی 1ترا بایت) همچنین کیفیت خروجی تصویر 4K – کد فنی: CUH-700 – تاریخ عرضه جهانی: Nov 2016

 

این بار نیز همچون نسل های گذشته در خانواده پلی استیشن تغییرات عمده در نسل جدید و کارایی بالای آن باعث پیشرفت و موفقیت چشمگیر این کنسول جدید در بازار جهانی شد. فروش پلی استیشن 4 از زمان اولین عرضه تا پایان دسامبر 2013 به 73.6 میلیون دستگاه رسید!!

 

دسته بازی PS4  از نسل 8 بازی های ویدئویی سونی با نام دوال شاک 4 / DualShock 4 شناخته می شود و مانند نمونه پیشین خود بصورت وایرلس (بلوتوث) با دستگاه مرکزی ارتباط دارد که با هر شارژ کامل از طریق کابل USB موجود در جعبه و با پورت خود دستگاه قابل شارژ می باشد می توان حدود 12 ساعت استفاده بی وقفه و مفید داشت. بصورت پیش فرض  به همراه هر دستگاه پلی استیشن یک دسته ارائه می گردد که در صورت نیاز به دسته دوم باید آن را جدا تهیه نمود.

امکانات جانبی بسیار پرکاربرد و مهیجی از جمله عینک VR (عینک واقعیت مجازی) برای استفاده مکمل با PS4 در نظر گرفته شده است که در صورت علاقه به تهیه  آن باید دوبین پلی استیشن 4 را نیز خریداری کرد.

 

مشخصات فنی

از جمله مشخصات فنی دستگاه کنسول بازی PS4 می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • CPU: هشت هسته ای AMD X86-64
 • مموری: 8 گیگ GDDR5
 • حافظه داخلی: هارد دیسک 500 گیگا بایت در نمونه اولیه (1 ترا بایت در نسخه اسلیم با کد B و پرو)
 • گرافیک : AMD
 • درایور لوح فشرده: DVD / Blue-ray
 • دسته بازی: دوال شاک 4
 • بلوتوث: 2.1 (در نسخه اسلیم و پرو 4.0)
 • USB: ورژن 3.0 (در نسخه اسلیم و پرو: 3.1)
 • پورت ها / درگاه: USB دو عدد – HDMI – LAN

خرید پلی استیشن در فروشگاه آسیاوند با نازل ترین قیمت و خدمات پس از فروش بصورت نقد و اقساط به هموطنان عزیز عرضه می گردد.


 

*حق نشر مطالب فوق برای وب سایت آسیاوند (AsiaVend.com) محفوظ است و در صورت کپی برداری بدون کسب اجازه مکتوب برابر قانون، پیگیری قضایی(جدی و قطعی) به  عمل خواهد آمد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 15 =

Xiaomi Products اسباب بازی اسباب بازی آسیاوند اسباب بازی اسیاوند اسکوتر برقی اسکوتر برقی ارزان اسکوتر هوشمند بادی ماشین آرسی بهترین اسکوتر برقی خرید اسکوتر برقی خرید ماشین آرسی خرید ماشین کنترلی دش کم - خرید دوربین جلو خودرو شیائومی فروش کامیون کنترلی فروشگاه اسباب بازی فروشگاه اسکوتر فروشگاه ماشین کنترلی شیراز قطعات اسباب بازی قطعات ماشین آرسی قطعات ماشین ارسی قطعات ماشین کنترلی قطعات ماشین کنترلی الکتریکی قطعات ماشین کنترلی حرفه ای قطعات ماشین کنترلی دبلیو ال تویز Wltoys لوازم یدکی کاشین کنترلی Wltoys ماشین ماشین آرسی ماشین آرسی آسیاوند ماشین آرسی حرفه ای ماشین آرسی در شیراز ماشین آسیاوند ماشین ارسی اسیاوند ماشین کنترلی ماشین کنترلی آرسی ماشین کنترلی آسیاوند ماشین کنترلی ارزان ماشین کنترلی اسیاوند ماشین کنترلی بنزینی ماشین کنترلی حرفه ای ماشین کنترلی شارژی ماشین کنترلی شیراز نمایندگی اسکوتر برقی هوشمند در ایران نمایندگی شیائومی کلیپ آسیاوند