ماشین کنترلی | کامیون کنترلی | ماشین آلات راهسازی آرسی

آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

کامیون کنترلی اسکانیا قرمز

کیت کامیون های رادیو کنترلی یا به عبارتی “کشنده های آرسی” که با نام RC Semi Tractor Truck Kits شناخته می شوند، همان گونه که از نامشان بر می آید به ماشین های سنگین کنترلی که به صورت قطعات جدا از هم می باشند و برای استفاده باید مونتاژ شوند گفته می شود.

این سبک ماشین های سنگین کنترلی با نام تریلی کنترلی و یا  ماکت ماشین سنگین هم شناخته می شوند و شامل مدل های کوچک از کلیه خودرو های سنگین واقعی موجود در جاده ها مانند اسکانیا، مان، لووو، پیتربیلت، ماک،بنز، کنورس، ایویکو، ایسوزو  در ابعاد کوچکتردر مقیاس رایج 1:14 می باشند.

%DA%A9%DB%8C%D8%AA %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C %D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7 %D8%B1%D9%86%DA%AF %D8%A2%D8%A8%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

کیت اسکانیا آرسی رنگ آبی سری R620

 

کیت ماشین سنگین و کشنده های کنترلی

این مقاله صرفا  جهت آشنایی کلی با کیت ماشین سنگین کنترلی و کشنده های آرسی همچنین توضیح مختصری درباره قسمت هایی از مراحل مونتاژ کامیون کنترلی می باشد.

کیت های خام فاقد بخش های الکترونیکی بوده و برای قابلت حرکت باید رادیو کنترل، اسپید کنترل، سروو موتور، باتری و شارژر به صورت جدا خربداری شود که در صورت علاقه کاربر به سیستم های شبیه ساز نور، صدا و  لرزش می توان کیت شبیه ساز را نیز به مجموعه افزود ولی استفاده از بخش شبیه ساز اجباری نیست و سلیقه ای می باشد.

تریلر و کانتینر مقیاس 1 14 تامیا 40 فوت آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

قسمت پشتی و متصل به کشنده که با نام تریلر شناخته می شود و شامل مدل های متنوعی همچون کانتینر معمولی 20 و 40 فوت، تانکر حمل سوخت، کانتینر یخچال دار، کفی، تریلر الوار و تریلر حمل لوله است یکی از آپشن های کامیون بوده و در صورت تمایل باید به صورت جدا خریداری شود.

 

آماده سازی

برای راه اندازی یک مجموعه کیت کامیون پیش از هر چیز باید به دفترچه راهنمایی ارائه شده توسط کمپانی سازنده رجوع کرد زیرا برند های مطرح و اصلی که از کیفیت و اعتبار جهانی برخوردار می باشند کاملا  معین و مشخص مراحل نصب قطعات و اسمبل کالا را در دفترچه راهنما توضیح داده اند.

 

%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1%DA%86%D9%87 %D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C %D9%85%D9%88%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%98 %DA%A9%DB%8C%D8%AA %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

دفترچه راهنمای مونتاژ اسکانیا آرسی

میز مونتاژ کیت

نکته مهم دیگری که پیش از شروع به مونتاژ کیت کامیون آرسی در نظر گرفت آماده سازی میز کار با ابعاد مناسب و نور کافی به همراه ابزار مورد نیاز برای نصب قطعات مربوطه می باشد.

%D9%85%DB%8C%D8%B2 %DA%A9%D8%A7%D8%B1 %D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A8%D9%84 %DA%A9%DB%8C%D8%AA %D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C 711x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

میز کار اسمبل کیت ماشین آرسی

بهتر است برخی از قسمت های پلاستیکی که به صورت دسته بندی شده با حروف انگلیسی در مجموعه های مختلفی قرار دارند را  رو بروی میز کار بر روی رگال های متحرک آویزان نموده تا در زمان اسمبل طبق مراحل دفترچه راهنما به سرعت به این دسته های پلاستیکی رجوع و از قطعات آن به آسانی استفاده نمایید.

%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87 %D9%87%D8%A7%DB%8C %D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9%DB%8C %D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA %DA%A9%DB%8C%D8%AA %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

قطعات دسته بندی شده کیت کامیون آرسی

جدا سازی قطعات

نکته مهم در زمان استفاده از قطعات ارائه شده روی فریم های پلاستیکی نحوه جدا سازی آنها می باشد. برای جدا کردن قطعات کیت حتما از کف چین و یا سیم چین های سایز کوچک استفاده نمایید ولی پیشنهاد کف چین می باشد.

%name آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

کف چین

سیم چین نیز قابل استفاده است ولی برای استفاده در بخش های کروم مثل کاسه چراغ و یا روف گارد نیاز به دقت بیشتری دارد زیرا در صورت صدمه به قطعات براق و از پیش رنگ شده کروم (استیل رنگ) رفع ایراد براحتی میسر نخواهد بود.

%name آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

سیم چین ظریف

در زمان چیدن پین اتصال قطعه به میله های پلاستیکی نگهدارنده فریم ها  بهتر است از نزدیکی قطعه با ظرافت بالا جدا سازی انجام پذیرد و در صوورت وجود لبه و زائده باقی مانده پس از قطع پایه نگهدارنده قطعات با کاتر به آرامی و دقت برجستگی نیز حذف گردد تا سطح صاف و یکدست شود. به منظور جلو گیری از بروز اشتباه و صدمه به قطعات مهم پیشهاد می شود اول از قطعات غیر حساس عمل جدا سازی انجام شود که از جمله آن می توان به پوسته جعبه دنده، براکت های شاسی، پوسته دیفرانسیل و قطعاتی که در زیر قرار می گیرند اشاره نمود.

پس از کسب تجربه کافی و افزایش مهارت و در مراحل پایانی جدا سازی قطعات پلاستیکی حساس را انجام دهید که ریسک خطا به حداقل کاهش یابد. از جمله قطعات حساس و مهم شامل قسمت های روی بدنه  مانند پوسنه آینه، سپر و بخش های ظاهری براق خصوصا کاسه چراغ های کروم رنگ  می باشد. 

در کامیون های رادیو کنترلی مقیاس 1:14 پس از باز کردن جعبه با تعداد زیادی قطعات فلزی مانند شاسی، پک های متنوع پیچ و مهره برای اتصالات و یا قطعات پلاستیکی بدنه و قسمت های ظاهری بیرونی مانند، کابین اصلی، گلگیر،سقف، کاسه چراغ ها و همچنین قسمت های داخلی مانند داشبورد، صندلی و فرمان مواجه خواهید شد که باید تفکیک و ذسته بندی شوند.

به منظور مونتاژ و استفاده از قطعات در ادامه با روش اصولی دسته بندی این بخش ها آشنا خواهید شد.

 

ابزار مونتاژ کیت کامیون

برای مونتاژ به روش صحیح پیشهاد می گردد پس از خارج نمودن محتویات جعبه کیت کامیون کنترلی کلیه موارد را بر اساس ترتیبی مشخص در قسمت های معین در نزدیکی و یا روی میز مونتاژ قرار دهید تا روند اسمبل تسریع و مشخص گردد.

برای مثال می توان از جعبه های پلاستکی و یا کشویی شفاف (بی رنگ) برای قرار دادن پک های پیچ در آن استفاده نمود به این ترتیب که در روند مونتاژ کیت کامیون کنترلی به راحتی طبق دستورالعمل به جعبه مربوطه روجوع نموده و از پیچ مورد نظر استفاده شود.

ابزار مورد نیاز:

 • قیچی
 • کاتر
 • خط کش
 • هوینه 40 الی 80 وات و سیم لحیم  مرغوب ( در صورت نیاز به سیم کشی های اضافه)
 •  کف چین با کیفیت و تیز و یا سیم چین ظریف
 • چسب قطره ای
 • مته سایز 1 میلیمتر (برای بعضی مدل ها)
 • پیچ گوشتی چهار سو کوچک (ساعتی)
 • پیچ گوشتی متوسط
 • رنگ ویژه پلاستیک سری TS مخصوص مدل سازی و یا رنگ های خودرویی در صورت استفاده توسط فرد ماهر با استفاده از کمپرسور باد

 

پیچ گوشتی

در خصوص پیچ گوشتی چهار سو که از مهمترین ابزار اسمبل کیت است توجه نمایید که از آچار مناسب و هماهنگ با هر پیچ استفاده نمایید. به عبارتی پیش از اعمال فشار از هم سایز بودن دهانه پیچ با نوک پیچ گوشتی اظمینان حاصل نمایید. پیچ گوشتی باید در بخش شیار سر پیچ کاملا فیت و بدون لقی جانبی باشد.

اگر از پیچ گوشتی هایی با دسته بزرگ استفاده می نمایید با توجه به گشتاور بسیار زیاد آن نسبت به مدل های ظریف ساعتی ممکن است بدون فشار زیاد و نا خواسته محل حدیده پیچ را هرز نمایید. بنابر این در صورت استفاده از پیچ گوشتی دسته بزرگ با حداقل نیروی ممکن عمل سفت کردن پشچ را انجام دهید.

رنگ 

به منظور ایجاد لعاب رنگی و پوشش برای زیبایی همچنین محافظت از سطح بدنه و اجزای کیت کامیون از رنگ استفاده می شود که در سبک ها و مدل های متنوعی موجود و قابل استفاده می باشند.

رنگ های آماده اسپری ویژه پلاستیک رایج ترین نمونه این موارد هستند که با کد TS توسط برند تامیا قابل تهیه می باشند. سهولت در استفاده و سرعت خشک شدن از ویژگی های این سبک اسپری های رنگ پلاستیک برند TAMIYA است.

 

%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D8%B1%DB%8C %D8%B1%D9%86%DA%AF %D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9 %D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7 %D8%B3%D8%B1%DB%8C TS 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

TAMIYA TS Paint

رنگ های اکرولیک و سلولزی و پایه روغنی خودرویی از نوع متالیک و یا ساده همراه با لایه دو جزئی کیلر  نیز نوع دیگری از موارد قابل مصرف برای کامیون های آرسی می باشد که جهت استفاده از آن ها نیاز به قدری تجربه، تهیه لوازم و پیش نیاز و همچنین رعایت اصول رنگ آمیزی می باشد.

برای استفاده از رنگ خودرویی نیاز به کمپرسور باد و ابزار پاشش یعنی پیستوله با نازل کوچک حدود سایز 0.5mm (سایه پاش ) و یا ایر براش می باشد.

 

بخش های الکترونیکی ضروری هدایت کامیون آرسی

با توجه به ساختار کشنده های مقیاس 1:14 می توان آن ها را بسته به نیاز و سلیقه صرفا برای استفاده در دکوراسیون به کار برد. بنابراین اگر شما تمایل و نیازی به حرکت درآوردن و هدایت از راه دور این مدل های زیبا ندارید و یا بابت خرید بخش های الکترونیکی دارای محدودیت بودجه هستید میتوانید صرفا اقدام به مونتاژ کیت کامیون نموده و از جنبه ظاهری آن استفاده نمایید.

لازم به ذکر است در اکثرا برند ها بخش موتور الکتریکی به همراه کالا عرضه می گردد ولی سایر قسمت ها مانند رادیو کنترل، باتری و شارژر و…. همان گونه که پیشتر گفته شد باید جدا خریداری شود. قیمت بخش های مربوط به راه اندازی کنترل از راه دور کامیون بسته به کیفیت و قابلیت ها حدود 1/4 الی 1/2 قیمت خود کیت را شامل می شود.

در ادامه به صورت خلاصه مروری بر اقلام الکترونیکی مورد نیاز و ضروری جهت راه اندازی قابلیت کنترل و هدایت از راه دور خواهیم داشت.

یاد آوری مجدد، تجهیزات مورد نیازی که در ادامه معرفی خواهد شد و برای فعال سازی قابلیت هدایت از راه دور وسیله مورد نیاز است باید جدا خریداری و بر روی کشنده نصب گردد و در حالت پیش فرض در جعبه کالا قرار ندارد. به عبارتی این قسمت ها از طرف تولید کننده عرضه نمی شوند و خریدار با توجه به بودجه و نیاز آن ها را تهیه می نماید.

 

رادیو کنترل

بخش ریموت کنترلی (رادیو کنترل) که به اختصار در فارسی و میان علاقه مندان به دنیای آرسی رادیو نیز نامیده می شود و شامل دو بخش فرستنده یعنی وسیله ای که جهت اعمال فرامین حرکتی در دست کاربر قرار میگیرد و بخش گیرنده  (رسیور) که روی ماشین قرار میگیرد تا فرامین را دریافت نماید و به قطعات مربوطه روی ماشین آرسی منتقل نماید می شود.

رادیو کنترل ها دارای 2 تا بالای 20 کانال می باشند و بر اساس مدل و سبک دارای قابلیت های متنوعی هستند. در صورت عدم نیاز به راه اندازی آپشن های تخصصی و صرفا علاقه به هدایت ساده ماشین کنترلی یک رادیو 2 کانال کفایت می کند ولی در صورت نیاز به فعال سازی کیت شبیه ساز نیاز به رادیو 4 کانال ضروری می باشد.

%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84 Radio Link AT10II 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

رادیو کنترل Radio Link AT10II

در ادامه لینک آموزش ویدیویی راه اندازی قلاب و فنر بر روی رادیو با کاربری پیش فرض پروازی آموزش داده شده است. در حالت پیش فرض این سبک از فرستنده های برند RADIO LINK استیک چپ غیر فنری و برای تجهیزات آرسی پروازی می باشد که با استفاده از قطعه هوک و فنر موجود در جعبه کالا میتوان آن را به حالت زمینی برایاستفاده دز کامیون کنترلی راه اندازی نمود.

آموزش نصب هوک فنری ساز جوی استیک رادیو لینک AT10ii آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

لینک ویدیو آموزشی

 

باتری و شارژر

بخش باتری منبع انرژی الکتریکی در کشنده RC می باشد و در بیشتر موارد از باتری های نیکل 7.2 ولت و یا لیتیومی 7.4 ولت با ظرفیت های متفاوت از 1500 الی 3000 میلی آمپر در ماشین های سنگین کنترلی استفاده می گردد. شارژر ها نیز برای انتقال و ذخیره انرژی الکتریکی به باتری طراحی و در مدل و کیفیت های مختلفی در دسترس می باشند.

%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C %D9%84%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%88%D9%85 7.4 %D9%88%D9%84%D8%AA %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C %D9%88 %D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

باتری لیتیومی

اسپید کنترل

قطعه اسپید کنترل که با نام ESC نیز شناخته می شود یک بخش الکترونیکی است که از یک سو به به منبع انرژی الکتریکی یعنی باتری متصل می شود و از طرف دیگر با گیرنده رادیویی روی ماشین در ارتباط است و بر اساس نوع و شدت دریافت فرامین جریان الکتریسیته را به موتور الکتریکی کامیون هدایت و باعث حرکت کامیون می گردد.

از قابلیت های اسپید کنترل اعمال حرکت رو به جلو با شدت و سرعت های متناسب با دستور دریافتی از گیرنده رادیویی و همچنین عمل ترمز گیری و دنده عقب می باشد که با انتقال جریان الکتریسیته به موتور الکتریکی این وظایف را انجام می دهد و دارای دو نوع براش و براشلش می باشد که با توجه به نوع موتور الکتریکی ماشین کنترلی باید نوع سازگار با وسیله را انتخاب نمود.

%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C 2 %D9%88 3 %D8%B3%D9%84 %D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%B4 %D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF %D9%87%D8%A7%D8%A8%DB%8C %D9%88%DB%8C%D9%86%DA%AF %D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

ESC / اسپید کنترل 60 آمپر موتور براش 2 و 3 سل مناسب برای کامیون RC و ماشین آرسی الکتریکی

 

سروو موتور

سروو موتور نیز نوعی موتور الکترونیکی با قابلیت چرخش نیم دور رفت و برگشتی شفت خروجی هستند (بسته به طراحی . کاربرد برخی سروو موتور های دارای 120 – 160 – 180  – 360 درجه و یا چرخش نا محدود می باشند) که وظیفه تغییر زاویه فرمان و  یا تعویض دنده در مدل های مجهز به جعبه دنده را دارند.

سروو موتور ماشین ماشین کنترلی در بعضی مدل های کامیون آرسی در اوایل مونتاژ باید نصب گردد و بسته به طراحی کالا ممکن است در میانه مونتاژ یه کیت افزوده شوند. سروو موتورها دارای کابل 3 سیم بوده و مستقیما به گیرنده متصل می شوند.

%D8%B3%D8%B1%D9%88%D9%88 %D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1 %D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C %D9%88 %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

سروو موتور کامیون کنترلی

نکته: پیشنهاد می شود پیش از اتصال سر سروو (بخش بازو شکلی که به شفت خروجی متصل می شود) کابل سروو موتور را به رسیور و یا بخش تامین انرژی مربوطه متصل و در حالت روشن از مرکز بودن شفت خروجی اطمینان حاصل نمایید و پس از آن قطعه سروو موتور را در بخش مربوطه قرار دهید. به عبارت ساده تر سروو موتور را پیش از نصب روشن و شفت را در مرکز تنظیم نموده و سپس در محل خود (برای مثال جلو بندی / محور فرمان) قرار دهید تا در انتها با روشن کردن ماشین زاویه فرمان صحیح باشد (زاویه فرمان به سمت چپ و یا راست متمایل نباشد) و نیازی به تنظیم مجدد بوجود نیاید.

تریم سروو موتور

الیته یاد آور می شویم تنظیمات جزئی سروو پس از اتمام کار برای استفاده از ماشین کنترلی رایج و عادی است. برای مثال احتمال نیاز به تنظیمات دقیق با استفاده از دکمه تریم <TRIM> بر روی رادیو کنترل به منظور هدایت دقیق و حرکت مستقیم ماشین بر روی مسیر صاف و بدون شیب در اکثر موارد لازم است.

دکمه تریم یک آپشن در اکثر رادیو کنترل ها (روی ریموت) می باشد که بصورت پیش فرض تا حدود کمی زاویه سروو را تغییر میدهد. مثلا اگر ماشین در مسیر مستقیم و بدون شیب جانبی به خودی خود به یک سمت متمایل می شود و تغییر جهت می دهد در موارد جزئی از طریق دمکه تریم زاویه فرمان قابل تغییر و تصحیح می باشد. و یا اگر سروو موتور تعویض دنده برای تغییر حالت شفت گیربکس بخوبی عمل نمی کند با استفاده از تریم سروو مربوطه می توان محل قرار گیری سر سروو در هر یک از حالات داخل، میانه و بیرون را قدری تغییر دارد.

 

لوازم و بخش های غیر ضروری (آپشن و آپگرید)

پس از تصمیم به راه اندازی به قابلیت هدایت از راه دور برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و اقدام به ارتقا حالت فابریک با تهیه و تصب قطعات آپگرید انتخابی (آپشن) برای افزایش کیفیت عملکرد و زیبایی کاموین آرسی می نمایند.

قیمت کیت شبیه ساز فابریک تامیا مدل MFC چیزی در حدود قیمت خود کیت کشنده است و در صورت محدودیت بودجه می توان از سایر برند ها با قیمت ارزان تر برای راه اندازی سیستم نور پردازی، صدا و لرزش کامیون کنترلی استفاده نمود.

%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87 %D8%B3%D8%A7%D8%B2 %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C %D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7 %D9%85%D8%AF%D9%84 MFC03 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

شبیه ساز کشنده آرسی تامیا مدل MFC03

یکی از سیستم های شبیه ساز که با نام کیت صدا نیز شناخته می شود از برند GT Power می باشد  و مانند کیت ام ای سی از بخش صدا، لرزش و نور پشتیبانی می نماید که در صورت عدم توانایی خرید موارد برند با قیمت بالا گزینه مناسبی جها استفاده در کیت کامیون آرسی بشمار می آیند. در ادامه لینک آموزش نصب یکی از این موارد توسط مجنوعه آسیاوند در تصویر زیر درج شده که با کلیک بر روی آن به صفحه مربوط به ویدیو آموزشی هدایت خواهید شد.

از جمله سایر انتخاب ها برای ارتقا کیت کامیون کنترلی استفاده از قطعات فلزی و یا آپشن های تخصصی می باشد که می توان به رینگ های فلزی CNC، سپر، فلاپ های آپشن، کپسول و مخزن هوا استیل، اگزوز های آپگرید، کیت دود و کیت های چراغ ال ای در بیشتر نیز اشاره نمود که در فروشگاه آسیاوند قابل تهیه و  یا سفارش (پیش خرید) می باشند.

 

شروع مونتاژ کیت کشنده آرسی

با توجه به توضیحات بسیار کامل، شفاف و مشخص تولید کننده همراه با تصاویر دقیق در دفترچه راهنما  نیازی به آموزش جز به جز و دقیق در این مقاله وجود ندارد ولی به صورت کلی و گذرا مروری بر بخش های اصلی روند مونتاژ خواهیم داشت.

اولین مرحله مونتاژ کیت کشنده آرسی در اکثر مدل ها  (پس از آماده سازی قسمت های برای مونتاژ) مربوط به نصب دو سمت شاسی کامیون است که در این بخش ساختار و اسکلت اصلی ماشین سنگین شکل میگیرد.

%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1 %D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C %D9%86%D8%B5%D8%A8 %D8%B4%D8%A7%D8%B3%DB%8C %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

آموزش نحوه نصب شاسی در دفترچه راهنما

پس از نصب دو سمت شاسی و واسطه های بین آن نوبت به مونتاژ و آماده سازی سیستم  تعلیق و انتقال نیرو بخش جلویی و پشت ماشین و سپس قرار دادن  و نصب روی شاسی است که شامل فنر و قطعات متنوع دیفرانسیل می باشد.

%D9%86%D8%B5%D8%A8 %D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85 %D8%AA%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%82 %D9%88 %D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%84 %D8%AC%D9%84%D9%88 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

نصب سیستم تعلیق و اکسل جلو

نکته مهم: یاد آور می شویم مراحل فوق حدودی و غیر دقیق می باشد و صرفا جهت آشنایی کلی کاربر نسبت به فرایند اسمبل کیت کشنده آرسی در این مقاله درج شده.

لذا بهترین و دقیق ترین مرجع برای انجام مونتاژ وسیله دفترچه راهنما خود کالا می باشد و مسئولیت اشتباه و بروز مشکل در فرایند نصب و آماده سازی کِشنده بر عهده کاربر (خریدار / مصرف کننده کالا) می باشد.

در مرحله بعد مونتاژ درصورت وجود گیربکس متغییر مانند کامیون های 3 دنده تامیا یا سایر تولید کنندگان،  طبق دفترچه بخش مونتاژ قطعات جعبه دنده فرا می رسد که پس از اتمام باید روی شاسی نصب گردد.

 

%D8%AC%D8%B9%D8%A8%D9%87 %D8%AF%D9%86%D8%AF%D9%87 3 %D8%B3%D8%B1%D8%B9%D8%AA%D9%87 %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C %D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

جعبه دنده 3 سرعته کشنده کنترلی تامیا

حال در این قسمت از فرایند آماده سازی اگر بخش های الکترونیکی برای متحرک سازی کامیون فراهم است را باید در جاهای مناسب روی شاسی و به دور از دید نصب نمود که شامل اسپید کنترل، باتری (جای باتری در طراحی کیت کامیون از پیش توسط کارخانه مشخص است) و گیرنده رادیویی می باشد و پس از آن اتاق روی بخش های الکترویکی و فنی فرار خواهد گرفت.

 

مونتاژ اتاق و بدنه کشنده آرسی

مرحله مونتاژ اتاق بسیار مهم بوده چراکه کلیه جلوه ماشین به بدنه و قسمت های بیرونی آن باز می گردد.

قسمت بدنه (body) کیت کامیون کنترلی در دوحالت بی رنگ و رنگ شده عرضه می شود که در صورت بی رنگ بودن باید از رنگ های استاندارد با کیفیت قابل قبول برای بادی کامیون استفاده گردد که شامل اسپری های سری TS تامیا و یا سایر تولید کنندگان می گردد. حالت دیگر استفاده از رنگ های خودرویی توسط افراد ماهر و با تجربه و پاشش با پیستوله می باشد.

%D9%85%D9%88%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%98 %D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82 %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C Tamiya Cascadia 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

اتاق کامیون تامیا کاسکادیا

از جمله مراحل پایانی نصب چرخ و جزئیات ظاهری است و بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنما بسته به طراحی تولید کننده در بخش مشخصی از روند مونتاژ صورت می پذیرد که شامل آینه، گلکیر و شلگیر ها همچنین برچسب های تزئینی می باشد.

%D9%86%D8%B5%D8%A8 %D8%A2%DB%8C%D9%86%D9%87 %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 RC %D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

آینه کامیون کنترلی

مورد انتخابی و غیر ضروری نصب شبیه ساز است که یا از تولیدات کمپانی کیت مربوطه مانند سری MFC است که دارای قیمتی نزدیک به خود کیت خام کامیون می باشند و یا سایر شبیه ساز ها از برند های متفرقه با میانگین قیمت پایین تر که در صورت تمایل می توان در مراحل پایانی مونتاژ به کامیون افزود.

بعضی مواقع بسته به نیاز در صورت وجود مهارت می توان برخی قطعات فابریک را تغییر و یا بصورت اختصاصی برای کشنده آرسی مورد نظر طراحی و تولید کرد. در ادامه و با کلیک بر روی تصویر زیر میتوان ویدیو یکی از این موارد که شامل ساخت چراغ های ال ای دی پروژکتور توسط بخش فنی فروشگاه آسیاوند می باشد ملاحظه نمایید.

لینک ویدیو آموزش ساخت چراغ ال ای دی پروژکتور برای کامیون آرسی آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

لینک ویدیو آموزش ساخت چراغ ال ای دی پروژکتور برای کامیون آرسی

 

یاد آور می شویم ترتیب مراحل درج شده در بالا کلی بوده و ممکن است بر اساس طراحی کیت، قدری متفاوت انجام شود به همین جهت اطلاعات این مقاله صرفا برای آشنایی عمومی کاربران می باشد.

 

نکته مهم در خصوص استفاده از چسب!

 طبق دستور العمل اسمبل در دفترچه راهنماد و یا برخی ویدیو ها در قسمت هایی از جمله محل اتصال لاسیتک به رینگ و یا طلق کاسه چراغ از چسب استفاده می شود که انجام این بخش بسیار مهم و نیاز به دقت بالا دارد. خصوصا در صورت استفاده از چسب های قطره ای قوی با کوچکترین اشتباه قسمت مربوطه کروم رنگ صدمه جدی و جبران ناپذیر خواهد دید. پییشنهاد می شود پس از نصب لاستیک روی رینگ از چسب استفاده ننمایید زیرا در حالت پیش فرض و به خودی خود لاستیک از اصطکاک کافی روی رینگ برخوردار است و برای مصارف عادی پر فشار و تفریحی فاقد هرزگردی روی رینگ خواهد بود.

تنها برای چسباندن طلق شیشه ای روی کاسه چراغ ها چند قطره چسب را روی یک سطح مقوا یا پلاستیکی ریخته و با سوزن کمتر از یک قطره (چیزی در حدود 1/5 قطره) را روی حاشیه سطح مورد نظر منتقل نموده و سپس روی هم قرار دهید. پیش از انجام روی قطعه اصلی چند بار روی قطعات مشابه ای برای تمرین و تست به منظور بالا بردن مهارت انجام دهید.

با توجه به عدم فشار روی کاسه چراغ نیاز به چسب کاری گسترده و کامل نیست و صرفا دو سمت مخالف در حاشیه کاسه چراغ با کنتر از 1/5 قطره در هر سمت به نگهداری و جایگیری دائمی طلق خواهد انجامید.

پیشنهاد می شود از چسب 1-2-3 استفاده نشود زیرا اسپری خشک کن باعث بروز لک عمیق و یا خورندگی روی سطج قطعات می گردد.

 

یاد آوری موارد بسیار مهم (حتما به یاد بسپارید)

 • پیش از شروع به اسمبل دفترچه راهنما را کاملا مطالعه نمایید
 • از آچار پیچ گوشتی هم سایز با پیچ مربوطه استفاده نمایید تا جایی که هیچ گونه لقی وجود نداشته باشد
 • پیش از نصب سروو موتور ها (سروو فرمان و گیربکس)  آن را  یک بار روشن و در حالت وسط (Center) قرار دهید سپس نصب نمایید
 • درصورت استفاده از پیچ گوشتی با دسته پهن و بزرگ زیاد نیرو وارد نگردد زیرا پیچ هرز می شود
 • از چسب 123 استفاده نشود / به لاستیک و رینگ چسب نزنید / برای استفاده و انتقال چسب قطره ای از سورن استفاده شود
 • از پیچ های حدیده درشت (پیچ خودکار برای پلاستیک) به هیچ عنوان برای شاسی و قسمت های فلزی استفاده نشود. پیچ ویژه آهن دارای حدیده ریز با قطر مشخص می باشد که در دفترچه به آن اشاره شده است.
 • پیچ ها را به تفکیک در جعبه های بی رنگ و یا کشو های شفاف با ذکر کد پک مربوطه روی آن منتقل نمایید.

 

 


خرید کامیون کنترلی

%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF %DA%A9%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%86 %DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%DB%8C %D9%88 %DA%A9%DB%8C%D8%AA %DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87 %D9%87%D8%A7%DB%8C %D8%A2%D8%B1%D8%B3%DB%8C %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

خرید کامیون کنترلی و انواع کشنده های آرسی حرفه ای در ایران

با توجه به عرضه انواع کیت های کامیون کنترلی در فروشگاه آسیاوند با نازلترین قیمت و تضمین اصالت کالا و تحویل به خریداران گرامی بدون واسطه در کوتاه ترین زمان ممکن  لطفا پیش از انتخاب کالا نسبت به سازگاری آن با نیاز خود اطمینان حاصل نموده و از توانایی خود در مونتاژ وسیله با استفاده از دفترچه راهنمای کالا اطلاع داشته باشید. زیرا فروشگاه آسیاوند  در حال حاضر فاقد بخش فنی و کارگاهی برای مونتاژ کیت بوده و ارتباط کاری با متخصصین این حوزه وجود ندارد و تا اطلاع ثانوی فقط فعالیت فروش و پشتیبانی قطعات  در فروشگاه آسیاوند فعال می باشد.

**نکته: مانند کلیه تولیدات مشهور در تمامی کالاها مانند تلفن های همراه، نمایشگر های تصویر، لوازم خانگی و غیره…  در مدل های آرسی حرفه ای نیز موارد تقلبی و غیر اصل موجود می باشند که شناخت موارد اصلی نیاز به تخصص و تجربه دارد. به همین جهت فروشگاه آسیاوند با سال ها تجربه در این زمینه فقط موارد اورجینال و اصلی با گرید کیفی بالا را به مشتریان محترم عرضه می نماید.

کلیه اطلاعات موجود ما پیشتر در بخش وبلاگ سایت و یا لینک های مندرج در آگهی های خرید کامیون کنترلی درج شده است که می تواند تا حدود زیادی به آشنایی وکاربران در کیفیت مونتاژ کالا کمک نماید و متاسفانه اطلاعات بیشتری در دسترس نداریم.

بنابراین لطفا با توجه به توضیحات کالا در آگهی کیت کشنده  اقدام به خرید و با استفاده از توضیحات مندرج در دفترچه  راهنما موجود در جعبه کالا اقدام به مونتاژ کیت نمایید و در صورت نیاز به مشاهده ویدئو های مربوطه نیز می توانید از  سایت های مرجع اشتراک گذاری ویدئویی اقدام به بررسی روند اسمبل کیت کنید.

 

لطفا پیش از خرید کالا به این موارد توجه فرمایید

لطفا توجه داشته باشید، فروشگاه آسیاوند در حال حاضر فقط خدمات فروش کالا و قطعات مورد نیاز کیت کامیون آرسی را پشتیبانی می نماید و در مورد مشاوره اسمبل کیت کشنده آرسی و همچنین توضیحات فنی به صورت آنلاین و تلفنی متاسفانه هیچ شخص مطلع، فنی و متخصصی را در حال حاضر در اختیار ندارد اما در گذشته مقالات بسیاری در بخش وبلاگ سایت و همچنین ویدیوهای آموزشی متنوعی در شبکه های اجتماعی و کانال ویدیویی آسیاوند درج گردیده است که برای آموزش و راهنمایی کامل مونتاژ یک کیت کامیون کافی می باشد.

 

 


Tamiya.com

 

نوشته های مشابه