ماشین کنترلی

آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی

کیت کامیون های رادیو کنترلی یا به عبارتی “کشنده های آرسی” که با نام RC Semi Tractor Truck Kits شناخته می شوند، همان گونه که از نامشان بر می آید به ماشین های سنگین کنترلی که به صورت قطعات جدا از هم می باشند و برای استفاده باید مونتاژ شوند گفته می شود.

این سبک ماشین های سنگین کنترلی با نام تریلی کنترلی و یا  ماکت ماشین سنگین هم شناخته می شوند و شامل مدل های کوچک از کلیه خودرو های سنگین واقعی موجود در جاده ها مانند اسکانیا، مان، لووو، پیتربیلت، ماک،بنز، کنورس، ایویکو، ایسوزو  در ابعاد کوچکتردر مقیاس رایج 1:14 می باشند.

کیت کامیون آرسی اسکانیا رنگ آبی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
کیت اسکانیا آرسی رنگ آبی سری R620

 

این مقاله صرفا  جهت آشنایی کلی با کیت های ماشین سنگین و کشنده های آرسی همچنین توضیح مختصری درباره قسمت هایی از مراحل مونتاژ کامیون کنترلی می باشد.

کیت های خام فاقد بخش های الکترونیکی بوده و برای قابلت حرکت باید رادیو کنترل، اسپید کنترل، سروو موتور، باتری و شارژر به صورت جدا خربداری شود که در صورت علاقه کاربر به سیستم های شبیه ساز نور، صدا و  لرزش می توان کیت شبیه ساز را نیز به مجموعه افزود ولی استفاده از بخش شبیه ساز اجباری نیست و سلیقه ای می باشد.

قسمت پشتی و متصل به کشنده که با نام تریلر شناخته می شود و شامل مدل های متنوعی همچون کانتینر معمولی 20 و 40 فوت، تانکر حمل سوخت، کانتینر یخچال دار، کفی، تریلر الوار و تریلر حمل لوله است یکی از آپشن های کامیون بوده و در صورت تمایل باید به صورت جدا خریداری شود.

تریلر و کانتینر مقیاس 1 14 تامیا 40 فوت 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
کانتینر 40 فوت مرسک برند تامیا مقیاس 1:14

 

برای راه اندازی یک مجموعه کیت کامیون پیش از هر چیز باید به دفترچه راهنمایی ارائه شده توسط کمپانی سازنده رجوع کرد زیرا برند های مطرح و اصلی که از کیفیت و اعتبار جهانی برخوردار می باشند کاملا  معین و مشخص مراحل نصب قطعات و اسمبل کالا را در دفترچه راهنما توضیح داده اند.

دفترچه راهنمای مونتاژ کیت کامیون 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
دفترچه راهنمای مونتاژ اسکانیا آرسی

 

نکته مهم دیگری که پیش از شروع به مونتاژ کیت کامیون آرسی در نظر گرفت آماده سازی میز کار با ابعاد مناسب و نور کافی به همراه ابزار مورد نیاز برای نصب قطعات مربوطه می باشد.

میز کار اسمبل کیت ماشین آرسی 711x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
میز کار اسمبل کیت ماشین آرسی

 

بهتر است برخی از قسمت های پلاستیکی که به صورت دسته بندی شده با حروف انگلیسی در مجموعه های مختلفی قرار دارند را  رو بروی میز کار بر روی رگال های متحرک آویزان نموده تا در زمان اسمبل طبق مراحل دفترچه راهنما به سرعت به این دسته های پلاستیکی رجوع و از قطعات آن به آسانی استفاده نمایید.

مجموعه های پلاستیکی قطعات کیت کامیون آرسی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
قطعات دسته بندی شده کیت کامیون آرسی

 

در کامیون های رادیو کنترلی مقیاس 1:14 پس از باز کردن جعبه با تعداد زیادی قطعات فلزی مانند شاسی، پک های متنوع پیچ و مهره برای اتصالات و یا قطعات پلاستیکی بدنه و قسمت های ظاهری بیرونی مانند، کابین اصلی، گلگیر،سقف، کاسه چراغ ها و همچنین قسمت های داخلی مانند داشبورد، صندلی و فرمان مواجه خواهید شد که باید تفکیک و ذسته بندی شوند.

مونتاژ کیت کامیون

پیشهاد می گردد پس از خارج نمودن محتویات جعبه کیت کامیون کنترلی کلیه موارد را بر اساس ترتیبی مشخص در قسمت های معین در نزدیکی و یا روی میز مونتاژ قرار دهید تا روند اسمبل تسریع و مشخص گردد. برای مثال می توان از جعبه های پلاستکی و یا کشویی شفاف برای قرار دادن پک های پیچ در آن استفاده نمود به این ترتیب که در روند مونتاژ کیت کامیون کنترلی به راحتی طبق دستورالعمل به جعبه مربوطه روجوع نموده و از پیچ مورد نظر استفاده شود.

ابزار مورد نیاز:

  • قیچی
  • کاتر
  • سیم چین ظریف
  • چسب قطره ای
  • مته سایز 1 میلیمتر (برای بعضی مدل ها)
  • پیچ گوشتی چهار سو کوچک (ساعتی)
  • رنگ ویژه پلاستیک سری TS مخصوص مدل سازی و یا رنگ های خودرویی در صورت استفاده توسط فرد ماهر با استفاده از کمپرسور باد
اسپری رنگ پلاستیک تامیا سری TS 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
TAMIYA TS Paint

 

با توجه به ساختار کشنده های مقیاس 1:14 می توان آن ها را صرفا برای استفاده در دکوراسیون به کار برد. بنابراین اگر شما تمایل و نیازی به حرکت دراوردن و هدایت از راه دور این مدل های زیبا ندارید و یا بابت خرید بخش های الکترونیکی دارای محدودیت بودجه هستید میتوانید صرفا اقدام به مونتاژ کیت کامیون نموده و از جنبه ظاهری آن استفاده نمایید.

لازم به ذکر است در اکثرا برند ها بخش موتور الکتریکی به همراه کالا عرضه می گردد ولی سایر قسمت ها مانند رادیو کنترل، باتری و شارژر و…. همان گونه که پیشتر گفته شد باید جدا خریداری شود. قیمت بخش های مربوط به راه اندازی کنترل از راه دور کامیون بسته به کیفیت و قابلیت ها حدود 1/4 الی 1/2 قیمت خود کیت را شامل می شود.

قیمت کیت شبیه ساز فابریک تامیا مدل MFC چیزی در حدود قیمت خود کیت کشنده است و در صورت محدودیت بودجه می توان از سایر برند ها با قیمت ارزان تر برای راه اندازی سیستم نور پردازی، صدا و لرزش کامیون کنترلی استفاده نمود.

شبیه ساز کشنده آرسی تامیا مدل MFC03 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
شبیه ساز کشنده آرسی تامیا مدل MFC03

با توجه به توضیحات بسیار کامل، شفاف و مشخص تولید کننده همراه با تصاویر دقیق در دفترچه راهنما  نیازی به آموزش جز به جز در این مقاله وجود ندارد ولی به صورت کلی و گذرا مروری بر بخش های اصلی روند مونتاژ خواهیم داشت.

اولین مرحله مونتاژ کیت کشنده آرسی در اکثر مدل ها  (پس از آماده سازی قسمت های برای مونتاژ) مربوط به نصب دو سمت شاسی کامیون است که در این بخش ساختار و اسکلت اصلی ماشین سنگین شکل میگیرد.

تصویر راهنمای نصب شاسی کشنده کنترلی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
آموزش نحوه نصب شاسی در دفترچه راهنما

 

پس از نصب دو سمت شاسی و واسطه های بین آن نوبت به مونتاژ و آماده سازی سیستم  تعلیق و انتقال نیرو بخش جلویی و پشت ماشین و سپس قرار دادن  و نصب روی شاسی است که شامل فنر و قطعات متنوع دیفرانسیل می باشد.

نصب سیستم تعلیق و اکسل جلو 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
نصب سیستم تعلیق و اکسل جلو

 

** نکته مهم: یاد آور می شویم مراحل فوق حدودی و غیر دقیق می باشد و صرفا جهت آشنایی کلی کاربر نسبت به فرایند اسمبل در این پست درج شده. لذا بهترین و دقیق ترین مرجع برای انجام مونتاژ وسیله دفترچه راهنما خود کالا می باشد و مسئولیت اشتباه و بروز مشکل در فرایند نصب و آماده سازی کِشنده بر عهده کاربر (خریدار / مصرف کننده کالا) می باشد.

در مرحله بعد مونتاژ درصورت وجود گیربکس متغییر مانند کامیون های 3 دنده تامیا یا سایر تولید کنندگان،  طبق دفترچه بخش مونتاژ قطعات جعبه دنده فرا می رسد که پس از اتمام باید روی شاسی نصب گردد.

جعبه دنده 3 سرعته کشنده کنترلی تامیا 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
جعبه دنده 3 سرعته کشنده کنترلی تامیا

 

حال در این قسمت از فرایند آماده سازی اگر بخش های الکترونیکی برای متحرک سازی کامیون فراهم است را باید در جاهای مناسب روی شاسی و به دور از دید نصب نمود که شامل اسپید کنترل، باتری (جای باتری در طراحی کیت کامیون از پیش توسط کارخانه مشخص است) و گیرنده رادیویی می باشد و پس از آن اتاق روی بخش های الکترویکی و فنی فرار خواهد گرفت.

بخش های الکترونیکی کامیون آرسی

در ادامه به صورت خلاصه مروری بر اقلام الکترونیکی مورد نیاز جهت راه اندازی قابلیت کنترل و هدایت از راه دور خواهیم داشت:

یاد آوری مجدد: تجهیزات مورد نیازی که در ادامه معرفی خواهد شد و برای فعال سازی قابلیت هدایت از راه دور وسیله مورد نیاز است باید جدا خریداری و بر روی کشنده نصب گردد و در حالت پیش فرض در جعبه کالا قرار ندارد.

رادیو کنترل، که به اختصار در فارسی و میان علاقه مندان به دنیای آرسی رادیو نیز نامیده می شود و شامل دو بخش فرستنده (بخشی که در دست کاربر قرار میگیرد جهت اعمال فرامین حرکتی) و بخش گیرنده که روی ماشین قرار میگیرد تا فرامین را دریافت نماید.

رادیو کنترل Radio Link AT10II 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
رادیو کنترل Radio Link AT10II

 

باتری و شارژر منبع انرژی الکتریکی در کشنده RC می باشد و در بیشتر موارد از باتری های نیکل 7.2 ولت و یا لیتیومی 7.4 ولت با ظرفیت های متفاوت از 1500 الی 3000 میلی آمپر در ماشین های سنگین کنترلی استفاده می گردد. شارژر ها نیز برای انتقال و ذخیره انرژی الکتریکی به باتری طراحی و در مدل و کیفیت های مختلفی در دسترس می باشند.

باتری لیتیوم 7.4 ولت کامیون کنترلی و ماشین آرسی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
باتری لیتیومی

 

اسپید کنترل که با نام ESC نیز شناخته می شود یک بخش الکترونیکی است که از یک سو به به منبع انرژی الکتریکی یعنی باتری متصل می شود و از طرف دیگر با گیرنده رادیویی روی ماشین در ارتباط است و بر اساس نوع و شدت دریافت فرامین جریان الکتریسیته را به موتور الکتریکی کامیون هدایت و باعث حرکت کامیون می گردد.

از قابلیت های اسپید کنترل اعمال حرکت رو به جلو با شدت و سرعت های متناسب با دستور دریافتی از گیرنده رادیویی و همچنین عمل ترمز گیری و دنده عقب می باشد که با انتقال جریان الکتریسیته به موتور الکتریکی این وظایف را انجام می دهد و دارای دو نوع براش و براشلش می باشد که با توجه به نوع موتور الکتریکی ماشین کنترلی باید نوع سازگار با وسیله را انتخاب نمود.

اسپید کنترلی 2 و 3 سل براش برند هابی وینگ اصلی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
ESC / اسپید کنترل 60 آمپر موتور براش 2 و 3 سل مناسب برای کامیون RC و ماشین آرسی الکتریکی

 

سروو موتور نیز نوعی موتور الکترونیکی با قابلیت چرخش نیم دور رفت و برگشتی شفت خروجی هستند که وظیفه تغییر زاویه فرمان و  یا تعویض دنده (در مدل های جعبه دنده دار) را دارند.

سروو موتور ماشین ماشین کنترلی در بعضی مدل های کامیون آرسی در اوایل مونتاژ باید نصب گردد و بسته به طراحی کالا ممکن است در میانه مونتاژ یه کیت افزوده شوند. سروو موتورها دارای کابل 3 سیم بوده و مستقیما به گیرنده متصل می شوند.

سروو موتور ماشین کنترلی و کامیون آرسی 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
سروو موتور کامیون کنترلی

 

مرحله مونتاژ اتاق بسیار مهم بوده چراکه کلیه جلوه ماشین به بدنه و قسمت های بیرونی آن باز می گردد. بدنه (body) کیت کامیون کنترلی در دوحالت بی رنگ و رنگ شده عرضه می شود که در صورت بی رنگ بودن باید از رنگ های استاندارد با کیفیت قابل قبول برای بادی کامیون استفاده گردد که شامل اسپری های سری TS تامیا و یا سایر تولید کنندگان می گردد. حالت دیگر استفاده از رنگ های خودرویی توسط افراد ماهر و با تجربه و پاشش با پیستوله می باشد.

مونتاژ اتاق کشنده آرسی Tamiya Cascadia 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
اتاق کامیون تامیا کاسکادیا

آخرید مراحل شامل نصب چرخ و جزئیات ظاهری است و بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنما بسته به طراحی تولید کننده در بخش مشخصی از روند مونتاژ صورت می پذیرد که شامل آینه، گلکیر و شلگیر ها همچنین برچسب های تزئینی می باشد.

نصب آینه کشنده RC تامیا 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
آینه کامیون کنترلی

مورد انتخابی و غیر ضروری نصب شبیه ساز است که یا از تولیدات کمپانی کیت مربوطه مانند سری MFC است که دارای قیمتی نزدیک به خود کیت خام کامیون می باشند و یا سایر شبیه ساز ها از برند های متفرقه با میانگین قیمت پایین تر که در صورت تمایل می توان در مراحل پایانی مونتاژ به کامیون افزود.

یاد آور می شویم ترتیب مراحل درج شده در بالا کلی بوده و ممکن است بر اساس طراحی کیت، قدری متفاوت انجام شود به همین جهت اطلاعات این مقاله صرفا برای آشنایی عمومی کاربران می باشد.

 

خرید کامیون کنترلی

خرید کامیون کنترلی و کیت کشنده های آرسی در ایران 533x400 آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
خرید کامیون کنترلی و انواع کشنده های آرسی حرفه ای در ایران

 

با توجه به عرضه انواع کیت های کامیون کنترلی در فروشگاه آسیاوند با نازلترین قیمت و تضمین اصالت کالا و تحویل به خریداران گرامی بدون واسطه در کوتاه ترین زمان ممکن  لطفا پیش از انتخاب کالا نسبت به سازگاری آن با نیاز خود اطمینان حاصل نموده و از توانایی خود در مونتاژ وسیله با استفاده از دفترچه راهنمای کالا اطلاع داشته باشید. زیرا فروشگاه آسیاوند  در حال حاضر فاقد بخش فنی و کارگاهی برای مونتاژ کیت بوده و ارتباط کاری با متخصصین این حوزه وجود ندارد و تا اطلاع ثانوی فقط فعالیت فروش و پشتیبانی قطعات  در فروشگاه آسیاوند فعال می باشد.

**نکته: مانند کلیه تولیدات مشهور در تمامی کالاها مانند تلفن های همراه، نمایشگر های تصویر، لوازم خانگی و غیره…  در مدل های آرسی حرفه ای نیز موارد تقلبی و غیر اصل موجود می باشند که شناخت موارد اصلی نیاز به تخصص و تجربه دارد. به همین جهت فروشگاه آسیاوند با سال ها تجربه در این زمینه فقط موارد اورجینال و اصلی با گرید کیفی بالا را به مشتریان محترم عرضه می نماید.

کلیه اطلاعات موجود ما پیشتر در بخش وبلاگ سایت و یا لینک های مندرج در آگهی های خرید کامیون کنترلی درج شده که می تواند تا حدود زیادی به آشنایی وکاربران در کیفیت مونتاژ کالا کمک نماید و متاسفانه اطلاعات بیشتری در دسترس نداریم.

 

بنابراین لطفا با توجه به توضیحات کالا در آگهی کیت کشنده  اقدام به خرید و با استفاده از توضیحات مندرج در دفترچه  راهنما موجود در جعبه کالا اقدام به مونتاژ کیت نمایید و در صورت نیاز به مشاهده ویدئو های مربوطه نیز می توانید از  سایت های مرجع اشتراک گذاری ویدئویی اقدام به بررسی روند اسمبل کیت کنید.

 

جمع بندی مهم:

لطفا توجه داشته باشید، فروشگاه آسیاوند در حال حاضر فقط خدمات فروش کالا و قطعات مورد نیاز کیت کامیون آرسی را پشتیبانی می نماید و در مورد مشاوره فنی به صورت آنلاین و تلفنی به هیچ عنوان هیچ شخص مطلع، فنی و متخصصی را در اختیار ندارد.

 

Tamiya.com


 

حتما ببینید!!

درباره کامیون کنترلی آموزش مونتاژ کامیون کنترلی و کشنده های آرسی
اطلاعات و تصاویر کامیون های کنترلی حرفه ای
Xiaomi Products اسباب بازی اسباب بازی آسیاوند اسباب بازی اسیاوند اسکوتر برقی اسکوتر برقی ارزان اسکوتر هوشمند بادی ماشین آرسی بهترین اسکوتر برقی تریلی کنترلی خرید اسکوتر برقی خرید ماشین آرسی خرید ماشین کنترلی دش کم - خرید دوربین جلو خودرو شیائومی فروش کامیون کنترلی فروشگاه اسباب بازی فروشگاه ماشین کنترلی شیراز قطعات اسباب بازی قطعات ماشین آرسی قطعات ماشین ارسی قطعات ماشین کنترلی قطعات ماشین کنترلی الکتریکی قطعات ماشین کنترلی حرفه ای قطعات ماشین کنترلی دبلیو ال تویز Wltoys لوازم یدکی کاشین کنترلی Wltoys ماشین ماشین آرسی ماشین آرسی آسیاوند ماشین آرسی در شیراز ماشین آسیاوند ماشین ارسی اسیاوند ماشین کنترلی ماشین کنترلی آرسی ماشین کنترلی آسیاوند ماشین کنترلی ارزان ماشین کنترلی اسیاوند ماشین کنترلی بنزینی ماشین کنترلی حرفه ای ماشین کنترلی شارژی ماشین کنترلی شیراز نمایندگی اسکوتر برقی هوشمند در ایران نمایندگی شیائومی کامیون کنترلی تامیا کلیپ آسیاوند